›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 34

Tarnowskie Góry > Sączów > Zbiornik Przeczyce > Siewierz > Zendek > Ożarowice > Tarnowskie Góry

85 km

8 h

średni

tak
316 Kb

Wycieczka do Siewierza

Siewierz należy do jednych z najstarszych grodów Polskich, którego początki nie są znane. Z tekstu bulli papieskiej z 1124 r. wynika, że w okolicy znajdowała się osada posiadająca targ i jatkę. W jej obrębie w I poł. XII w. wybudowano z ciosów kamiennych kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, który stoi dzisiaj w obrębie cmentarza parafialnego.
W 1179 r. Siewierz przeszedł pod władanie książąt śląskich. W 1276 r. książe opolski Władysław lokuje miasto w nowym miejscu przenosząc je 2 km na północ. Jego centralną częścią staje się rynek pełniący rolę ośrodka handlowego i administracyjnego.
Na przełomie XIII i XIV w. księstwo siewierskie zostaje przejęte przez Czechy. W 1443 r. książe cieszyński Wacław popada w kłopoty finansowe i sprzedaje Księstwo Siewierskie wraz z prawem dziedziczenia biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Od tego momentu aż do włączenia do Rzeczypospolitej (1790 r.), Księstwo Siewierskie staje się formalnie niezależne od Polski, posiada własną walutę, szlachtę, wojsko i prawo.
W dzisiejszych czasach Siewierz jest małym miastem leżącym na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej przyciągający turystów swoją historią.
My także spróbujemy z bliska przyjrzeć się zabytkom Siewierza zwłaszcza, że władze miejskie udostępniły i uatrakcyjniły zwiedzanie ruin zamku. Wyruszamy z Tarnowskich Gór i kierujemy rowery w kierunku Zalewu Przeczycko-Siewierskiemu. Podobnie jak podczas trasy nr 28 wybieramy drugorzędne drogi.
Po krótkim odpoczynku przy zalewie jedziemy w kierunku Trzebiesławic - dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Po drodze mamy do pokonania bardzo ruchliwą drogę krajową nr 1 - trzeba uważać na skrzyżowaniu.
W centrum Trzebiesławic znajduje się zabytkowy kościół prawdopodobnie z XV w., który w II poł. XX w. otynkowano i pomalowano. Stąd już tylko kilka kilometrów dzieli nas od Siewierza. Gdy miniemy Czarną Przemszę zza drzew wynurzy się duży parking, a za nim ruiny zamku.
Rowery zostawiamy przy tablicy informacyjnej opowiadającej historię zamku, a następnie idziemy zwiedzać. Największa atrakcja jaka czeka na nas we wnątrz jest otwarta w 2008 r. galeria widokowa umieszczona na wieży zamkowej. Choć nie jest bardzo wysoka doskonale widać z niej najbliższą okolicę zamku, dolinę Czarnej Przemszy i część starego miasta.
W Siewierzu Czarna Przemsza nie przypomina niczym zanieczyszczonej przemysłowo rzeki dlatego odpoczynek nad jej brzegiem jest bardzo atrakcyjny.
Gdy już nacieszymy się przyrodą pora ruszyć w dalszą drogę. Rowerami wjedziemy na tzw. Trakt Biskupi, który oprowadzi nas po największych zabytkach Siewierza. Pierwszym z nich jest kościół p.w. św. Macieja Apostoła. Wybudowany w czasie nowej lokacji miasta wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Funkcje parafialne przejął po XII w. kościele św. Jana Chrzciciela dopiero w XV w.
Obok kościoła stoi kolejny zabytek jakim jest późnoklasycystyczny dworek z przełomu XVIII i XIX w. wybudowany przez rodzinę Franków.
Trakt Biskupi poprowadzi nas również w pobliże kościoła p.w. św. Walentego i św. Barbary, w którym mieścił się szpital i przytułek dla ubogich. Kolejnym punktem na jego szlaku jest rynek oraz oddalony ok. 2 km na południe - jeden z najstarszych w Polsce - romański kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela.
Według przekazów Jana Długosza fundatorem kościoła miał być w 1144 r. Piotr Dunin Włast. Część historyków przypuszcza, że świątynia powstała wcześniej jednak nie potrafią określić kto był jej fundatorem. Siewierska świątynia należy do grupy kościołów emporowych, fundowanych przez władcę, który w czasie nabożeństw zajmował specjalną emporę. Na co dzień kościół jest zamknięty jednakże dwa razy do roku w dniu św. Jana Chrzciciela i w Zaduszki odprawiana jest tu msza święta podczas, której możemy zobaczyć świątynię od wewnątrz.
Wracamy na siewierski rynek. Będąc w centrum można zobaczyć jeszcze pomniki, kapliczki, drewnianą zabudowę oraz dworzec kolejowy, z którego kiedyś odchodziły osobowe pociągi do Tarnowskich Gór i Zawiercia.
Miasto zadbało oto, aby turysta mógł dokładniej poznać historię danego zabytku. W wielu miejscach spotkamy specjalnie przygotowane tablice informacyjne ze zdjęciami, mapami i schematami budynków.
Żeby urozmaicić sobie drogę powrotną wybieramy inną trasę i przez las jedziemy do Zendka. Mijamy willową dzielnicę Siewierza, przejazd kolejowy i wjeżdżamy do lasu. Po dobrych kilku kilometrach wyjeżdżamy przy kapliczce i pętli autobusowej w Zendku. Będąc we wsi koniecznie trzeba zobaczyć drewniane domy oraz startujące na pobliskim lotnisku samoloty.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Oficjalna strona miasta Siewierz
- Historia zamku w Siewierzu
- Garść informacji o Trzebiesławicach
    więcej zdjęć w fotogalerii
zobacz także film 1   1 min. 53 sek.
zobacz także film 2   2 min. 18 sek.

Zabytkowy kościół w Trzebiesławicach.

   

   
Ruiny zamku w Siewierzu.


Widok z galerii na Siewierz.

   
Zabytkowy dworek rodziny Franków.


Rynek w Siewierzu.

   
Romański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.

   
Stacja kolejowa./do góry/