›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 29

Tarnowskie Góry > Nowe Chechło > Świerklaniec > Wymysłów > Zalew Rogoźnik

20 km

1,5 h

średni

tak
169 Kb

Zalew Rogoźnik

Dwa niewielkie oczka wodne otoczone lasem, z dala od ruchliwych dróg mogą być równie atrakcyjne co większe zbiorniki zwłaszcza gdy za oknem upał, a na plażach mnóstwo ludzi.
Wszystko zaczęło się od kopalni piasku zlokalizowanej na polach Rogoźnickich. Jej powstanie związane było z występującymi tu pokładami piasku, które jak każdy surowiec wyczerpują się z biegiem czasu. Nadszedł więc moment gdy ostatnią tonę piasku wywieziono na budowę. Pojawiły się nowe możliwości wykorzystania zagłębień, które postanowiono zalać wodą ustawiając dwie zapory wodne na potoku Jaworznik. W ten oto sposób powstały dwa zbiorniki wodne tzw. Zalew Rogoźnicki górny i dolny.
 Aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną nowego ośrodka wypoczynkowego dobudowano domki letniskowe, zagospodarowano plaże, otwarto boiska sportowe, place zabaw, wybudowano amfiteatr i restauracje, wytyczono alejki, a całość otoczono parkiem. Tak oto dzisiaj w dużym skrócie prezentuje się Zalew Rogoźnicki.
Wyjeżdżając w podróż z Tarnowskich Gór najlepiej skierować rowery do Nowego Chechła. Następnie dalej bocznym drogami dojeżdżamy do parku w Świerklańcu, mijamy Jezioro Świerklanieckie i wjeżdżamy do Wymysłowa. Tutaj zgodnie z mapą skręcamy w polną drogę, która niemal zaprowadzi nas na zaporę ustawioną przy górnym zbiorniku Zalewu Rogoźnickiego.
    Podróż jest przyjemna i niedługa. Wiedzie bocznymi drogami, duktami leśnymi i polnymi. Obfituje w wiele atrakcji turystycznych i wspaniałych widoków krajobrazu.
Nad zalew warto wziąć lornetkę umożliwiającą obserwację ptaków oraz wędkę, z którą można przycupnąć na niewielkich molach położonych przy stromych brzegach zalewu.
    Będąc na miejscu możemy udać się do źródeł potoku wypływającego u podnóża jednego z wielu wzniesień otaczających Zalew Rogoźnicki lub wybrać się dalej do występujących tutaj jaskiń.
Dobrym przykładem takiej trasy urozmaicającej podróż nad wodę jest trasa nr 27, którą oczywiście znajdziecie na łamach portalu trasyrowerowe.pl

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Niezależny Portal Gminy Bobrowniki
- Nieoficjalny ilustrowany przewodnik po Zalewie Rogoźnickim

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Zalew Rogoźnik - zbiornik górny

Potok Jaworznik przepływający przez oba zbiorniki

   
Na chętnych czeka boisko i zimne napoje pod parasolkami

   
Przy drugim zbiorniku również czeka na nas tama i piaszczysta plaża/do góry/