›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 28

Tarnowskie Góry > Nowe Chechło > Sączów > Toporowice > Zalew Przeczycko-Siewierski

35 km

2,5 h

średni

tak
192 Kb

Zalew Przeczycko-Siewierski

Zapraszam na kolejną wycieczkę z cyklu "letnie wyprawy nad wodę". Obok zaprezentowanych wcześniej w trasach nr: 4, 6, 7, 9 i 25 możliwościach odpoczynku nad wodą, tym razem wybierzemy się nad Zalew Przeczycko-Siewierski leżący niedaleko Siewierza.
Zbiornik, do którego się udamy powstał w latach 1960-1963 poprzez spiętrzenie rzeki Czarnej Przemszy. W tym celu wybudowano wał ziemno-betonowy, który stworzył zaporę o długości 806 m i wysokości 14 m. Powierzchnia zbiornika wynosi do 570 ha, a jego pojemność całkowita równa się mniej więcej 21 mln m3. Długość linii brzegowej wynosi 9 km. Największą głębokość zbiornik posiada w okolicach zapory i wynosi ona 11 metrów.
Zalew zasilany jest przede wszystkim wodami Czarnej Przemszy, innymi potokami oraz występującymi na dnie źródłami krasowymi.
    Znamy już parametry i rodzaj zbiornika więc teraz przyjrzyjmy się jego atrakcjom turystycznym.
Zalew Przeczycko-Siewierski posiada urozmaiconą linię brzegową. Wiele zatoczek, półwyspów oraz leżąca po wschodniej stronie wysepka gwarantują wspaniałe widoki zarówno dla spacerowiczów jak i żeglarzy. Jeśli wspominamy już o żeglowaniu to na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, kajaków, łodzi, jachtów. Można także zapisać się na kurs żeglarstwa, który oferuje jeden z ośrodków wypoczynkowych.
Miłośnicy połowu ryb mogą wybrać jedną ze spokojniejszych zatoczek i swobodnie oddać się swojej pasji. Istnieją także plaże do kąpieli choć jest ich mało i nie wyglądają tak atrakcyjnie jak nad Jeziorem Chchło-Nakło.
Dla osób lubiących spacery nie lada gratką będzie wycieczka po zaporze, z której doskonale widać prawie cały zbiornik, Czarną Przemszę wypływającą spod zbiornika oraz rozwiązania techniczne jakie zastosowano przy budowie zapory.
Chociaż nasza wycieczka jest jednodniowa nie oznacza to, że nie można tu zostać na dłużej. Nocleg zapewnią nam liczne ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, pole namiotowe i kemping. Bardzo ładnie wyglądają z urządzoną zielenią domki letniskowe, do których dojeżdża się małymi uliczkami o owocowych nazwach.
    Jak najkrócej i najbezpieczniej dojechać nad zalew? Z Tarnowskich Gór kierujemy się do Nowego Chechła, w którym wjeżdżamy w las i skrótem docieramy do drogi krajowej nr 78. Teraz bacznie uważając na mijające nas samochody docieramy do Tąpkowic. Po drodze obserwujemy rozlewisko w Świerklańcu-Ostrożnicy i rzekę Brynicę.
W Tąpkowicach zjeżdżamy z ruchliwej szosy i kierujemy rowery na drogi powiatowe prowadzące do Sączowa. Zanim dotrzemy do wioski po drodze dwukrotnie będziemy wjeżdżać na wzniesienia, z których roztacza się piękny widok na lotnisko w Pyrzowicach oraz położone dalej na północ lasy.
    Sączów to bardzo stara miejscowość, której początki sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Jej największym zabytkiem i atrakcją jest widziany już z daleka kościół p.w. św. Jakuba. Prawdopodobnie drewniany kościółek zbudował komes Andrzej, który w 1224 roku został konsekrowany przez Iwo Odrowąża - biskupa krakowskiego. Ów kościół - dziś murowany - stoi na wysokim wzniesieniu, z którego możemy obserwować położone na południe i południowy wschód miejscowości i pola. Przy ładnej pogodzie można obserwować stąd Beskidy.
    W dalszej części drogi pniemy się przez kolejne wzniesienia, z których widać m.in. lotnisko w Pyrzowicach, Górę Grojec, elektrownię w Będzinie, a także sąsiednie wioski.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Niezależny Portal Gminy Bobrowniki
- Strona Urzędu Gminy Mierzęcice
- Historia kościoła w Sączowie
- Trochę informacji o Zalewie Przeczycko-Siewierskim

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
W drodze do Sączowa:
- leśna ścieżka w Nowym Chechle,
- rozlewisko w Świerklańcu - Ostrożnicy.

Kościół św. Jakuba w Sączowie.

   

   
W drodze nad Zalew Przecycko-Siewierski:
- widok na lotnisko w Pyrzowicach,
- w drodze do Zawady,
- widok na Zawadę,
- widok na okolice Sławniowa i Toporowic.

   
Wał ochronny w południowej części Zalewu Przeczycko-Siewierskiego.

   

   

   
Nad zalewem.

   
Ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe nad zalewem./do góry/