›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 26

Tarnowskie Góry > Radzionków > Kozłowa Góra > Schron bojowy w Dobieszowicach

12 km

45 min.

łatwy

tak
188 Kb

Polski schron bojowy nr 52 "Wesoła"

W kolejną wycieczkę rowerową wybierzemy się w miejsce związane z historycznymi wydarzeniami obronny Śląska okresu II wojny światowej.
W latach 30-tych XX w. rozpoczęto wytyczanie pozycji do obronny śląskiego okręgu przemysłowego. W tym celu wybudowano szereg fortyfikacji i stanowisk strzelniczych na linii od miejscowości Niezdara na północy do miejscowości Wyry na południu. Całość tworzyło dobrze zaplanowany i rozmieszczony Obszar Warowny "Śląsk", którego nie ukończono z powodu wybuchu wojny.
    Udamy się do Dobieszowic gdzie przy ul. Wesoła znajduje się odremontowany i przygotowany do zwiedzania schron pozorno-bojowy, którego zadaniem była obrona zalewów na rzece Brynica poprzez ściągnięcie na siebie uwagi nieprzyjaciela oraz zamknięcie podejścia do punktu oporu od strony północnej ogniem broni maszynowej. Dodatkowo wyposażono go w imitację kopuły pancernej, co w połączeniu z nasypami ziemnymi pozorowało istnienie dużego obiektu.
Kompleks obiektów obronnych w Wesołej składał się ponadto z umocnionego jazu, schronu pozornego i bojowego.
Z Tarnowskich Gór do celu najlepiej dojechać bocznymi drogami Osady Jana, Bobrownik Śląskich, Radzionkowa i Kozłowej Góry. Podróż jest przyjemna i jedynymi niedogodnościami mogą być strome wzniesienia Kozłowej Góry i niebezpieczne skrzyżowanie z drogą wojewódzką.
    Schron jest położony blisko drogi więc nie sposób go pominąć. Ściany zewnętrzne odmalowano w kolorze moro natomiast środek jest biały. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia i korytarze poznamy stanowiska strzelnicze z wyposażeniem, system wentylacyjny, sposoby komunikacji bunkra z otoczeniem, rozwiązania żywnościowe i sanitarne, magazynki z amunicją, sypialnie, mapy przedstawiające Obszar Warowny "Śląsk" oraz inny sprzęt wojskowy. W czasie zwiedzania można bez przeszkód fotografować wnętrze obiektu a nawet pozować do zdjęć trzymając oryginalne wyposażenie żołnieża z okresu II wojny światowej. Zwiedzanie uzupełniają bardzo dobrze przygotowani przewodnicy opowiadający w sposób ciekawy historię i życie żołnierzy w bunkrze.
    Zwiedzanie schronu jest bezpłatne i odbywa się w sezonie czyli od maja do października w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 13:00 do 17:00. Symbolem świadczącym o otwarciu schronu jest wywieszona na maszcie biało-czerwona flaga narodowa.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Informacje o schronie bojowym

    więcej zdjęć w fotogalerii

   

   
Polski schron bojowy nr 52 "Wesoła"

   

   
Wewnątrz schronu/do góry/