›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 25

Tarnowskie Góry > Miedary > Połomia > Ośrodek Wypoczynkowy "Brzeźnica" > Tworóg > Koty > Potępa - zalew > Żyłka > Kokotek > Staw Posmyk

33 km

3 h

średni

tak
157 Kb

Wypoczynek nad wodą

Podróżując z serwisem trasyrowerowe.pl mieliście Państwo okazję poznać wiele ciekawych miejsc dobrych do odpoczynku nad wodą. Dla przykładu wymienię Jezioro Chechło-Nakło, zalew w Kaletach - Zielonej, czy zalew Gliwice-Czechowice.
To jednak nie wszystkie kąpieliska w okolicach Tarnowskich Gór dobre do kąpieli w upalne letnie dni. Chciałbym przedstawić trzy kolejne różniące się infrastrukturą, położeniem, otoczeniem przyrodniczym i możliwościami rekreacji. Znajdują się w bliskim sąsiedztwie dlatego można je odwiedzić rowerem podziwiając jednocześnie okoliczną przyrodę i małe miejscowości.
Zapraszam zatem do odwiedzenia ośrodka wypoczynkowego "Brzeźnica", zalewu w Potępie i stawu Posmyk.

Ośrodek wypoczynkowy "Brzeźnica"
Położony jest przy niewielkim zbiorniku wodnym powstałym w wyniku spiętrzenia rzeki Brzeźnica. Jego dokładną lokalizację przedstawiono na załączonej mapie. Ośrodek jest ogrodzony, goście mają do dyspozycji domki letniskowe, pole namiotowe, basen, boiska sportowe, miejsce na ognisko oraz spacery wzdłuż brzegu jeziora. Wstęp na teren ośrodka jest płatny.
Podróż rozpoczynamy na rynku tarnogórskim. Najlepiej ominąć główną drogę prowadzącą do Tworoga i skierować rowery do Laryszowa przez Stare Tarnowice, dalej do Miedar i Połomi by w końcu dojechać do celu.

Zalew w Potępie
Opuszczamy Brzeźnicę i boczną ścieżką wjeżdżamy do Tworoga. W Tworogu niestety musimy wjechać na ruchliwą krajówkę i przejechawszy kilkusetmetrowy odcinek skręcić w lewo na drogę prowadzącą do Krupskiego Młyna. Droga jest przyjemna, mało ruchliwa, prowadząca trochę przez las, trochę przez pola i trochę przez Koty. Malutka wioska przywita nas przydrożnym sklepem spożywczym zaopatrującym spragnionych w zimne napoje, a głodnych w słodkie batoniki.
Po krótkim odpoczynku ruszamy w dalszą trasę. Zostawiwszy Koty za plecami wjeżdżamy w las. Dookoła widać jedynie sosny i świerki, z głębi lasu słychać śpiew ptaków, a w powietrzu czuć woń igliwia i żywicy. Czeka nas ładne kilka kilometrów w leśnym klimacie i dopiero wjeżdżając do Potępy powracamy na łono cywilizacji.
    Potępa jest kolejną na naszym szlaku niewielką miejscowością położoną w środku lasu. Jej powstanie szacuje się na XVI w. i związane było z hutnictwem żelaza.
W 1672 r. w Potępie powstaje wzorowana na Jerozolimską - kaplica Grobu Chrystusa. Jest ona najcenniejszym zabytkiem miejscowości. Dla Tarnogórzan niemalże obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Potępie jest ujście naszej Stoły do rzeki Małej Panwi. Można je obserwować z bliska przychodząc od strony łąk lub z mostu na drodze prowadzącej do Krupskiego Młyna.
    Jednakże Potępa interesuje nas z innych powodów. Przyjechaliśmy przecież się wykąpać. Swego czasu zbiornik wodny był widoczny z głównej drogi, lecz od kiedy samosiejki znacznie urosły nie jest już tak łatwo trafić. Jadąc od strony Kotów mijamy przystanek komunikacji miejskiej i za nim skręcami w prawo w polną drogę. Już po chwili widać niewielki parking oraz taflę wody.
Zbiornik w Potępie jest płytkim oczkiem wodnym w kształcie litery C. Powstał dla celów przeciwpożarowych jako miejsce tankowania wody. Posiada niewielką piaszczystą plażę, częściowo zarośnięty brzeg i piaszczysto-muliste dno. Znajdująca się w nim woda szybko się nagrzewa sprawiając, że kąpiel jest przyjemna. Na brzegu ustawiono kosze na śmieci oraz wytyczono miejsca na ognisko. Jest tu naprawdę fajnie.

Staw Posmyk
Jeśli ktoś nie czuje się jeszcze na tyle zmęczony żeby wracać proponuję dalszą podróż w miejsce znane niejednemu harcerzowi. Opuszczamy więc Potępe i rowery kierujemy ponownie w leśną głuszę. Tym razem jedziemy nieutwardzoną drogą prowadzącą do Żyłki.
Kilkadziesiąt domostw leży nad Małą Panwią pośrodku lasu. Malutka wioska wydaje się być pochłaniana przez otaczająca dziką przyrodę. Pewnie nie raz lis zakrada się tu do kurnika, a dziki i sarny przychodzą pospacerować na pobliskie łąki i pola. Całość tworzy niesamowite wrażenie małości i lęku.
Jedziemy dalej. Wyjazd z Żyłki nie jest prosty - leśna droga o dużej miąższości piasku skutecznie utrudnia podróż. Jeśli jest to możliwe korzystamy z ścieżki biegnącej obok.
W końcu po dużych trudach naszym oczom ukazuje się budynek mieszkalny. Po jego lewej stronie na wzniesieniu stoi budka. Zaciekawiony podchodzę bliżej. Okazuje się, że jest to wyciąg narciarski. Nie sądziłem, że natrafię tu na infrastrukturę narciarską.
    Wyjeżdżamy na drogę krajową nr 78 łączącą Tarnowskie Góry z Lublińcem. Trzeba uważać bo ruch jest bardzo duży. Także i tu po kilkusetmetrach skręcamy tym razem w prawo i wjeżdżamy do Kokotka - dzielnicy Lublińca.
Słynna miejscowość wypoczynkowa o charakterze regionalnym. Atrakcją turystyczną jest staw Posmyk, wokół którego wybudowano stanice harcerską, ośrodek wypoczynkowy i hotel.
Zbiornik wodny jest dość duży z kilkoma płyciznami - wyspami, posiada porośnięty brzeg i tylko przy hotelu zagospodarowano go do użytku rekreacyjnego. Jest więc tu boisko do gry w siatkę plażową, wydzielone betonowymi ścianami miejsce do pływania, istnieje możliwość wypożyczenia rowerków wodnych i kajaków.
    Będąc w Kokotku miałem przyjemność poznać wypoczywającego tutaj po trasie koncertowej na Śląsku Pana Adama Kucharskiego śpiewającego piosenki Elvis Presleya. Pan Adam nie tylko je śpiewa ale także ubiera się jak Elvis potwierdzając tym samym znane powiedzenie, że Elvis żyje. Oczywiście zobaczyłem także jego gitarę oraz posłuchałem krótkiego koncertu jednej z jego ulubionych piosenek.
    Tym miłym akcentem chciałbym zakończyć tę oto podróż nucąc refren znanej polskiej piosenki:
Przygoda, Przygoda, każdej chwili szkoda
Świat jest piękny, czy to znasz ?
Otwórz oczy patrz,
Otwórz oczy patrz !


Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Ośrodek wypoczynkowy Brzeźnica
- Ośrodek Harcerski w Kokotku

    więcej zdjęć w fotogalerii

   

   
Ośrodek wypoczynkowy "Brzeźnica"


Zalew w Potępie


Potępa

   
Potępa. Kaplica Grobu Chrystusa

Potępa. Ujście Stoły do Małej Panwi

   
Żyłka

   
Stok narciarski w Kokotku

   

   
Staw Posmyk

   
Elvis Presley/do góry/