›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 20

Tarnowskie Góry > Repty Śląskie > Bytom - Stolarzowice > Las Bytomski - ścieżka dydaktyczna w Miechowicach

15 km

45 min.

łatwy

tak
148 Kb

tak2
160 Kb

Las Bytomski - ścieżka dydaktyczna w Miechowicach

Las bytomski kryje wiele ciekawych zakątków o urozmaiconym drzewostanie, w tym wiele okazów sędziwych, egzotycznych i dekoracyjnych. Trudno tu jednak znaleźć typowe zespoły lasu grądowego (dębowo-grabowego) lub bukowo-jodłowego, bowiem naturalne lasy masowo wycinano na początki XIX w. całymi rewirami, sadząc na ich miejsce gatunki drzew szybko rosnących (...). Dalsze straty w drzewostanach spowodowały drążenie w lasach, (...) od połowy XIX do początku XX w. setek szybów wydobywczych rud, głównie cynku, ołowiu i żelaza (...). Na szczęście w lesie bytomskim ostało się kilka cennych zakątków przyrody z okazałym drzewostanem, zwłaszcza tam, gdzie nie drążono szybów kopalnianych. Ale nawet na obszarach pogórniczych powstały ciekawe krajobrazowo miejsca: oczka wodne, kotlinki, wąwozy. Tak rozpoczyna się opowieść o lesie bytomskim, z którą można się zapoznać w niewielkim przewodniku pt. "Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego - ścieżka dydaktyczna w Miechowicach" wydanym przez Urząd Miejski w Bytomiu.
    Do celu naszej podróży najlepiej dotrzeć od strony Zabrza (os. Helenka) lub osiedla Miechowice w Bytomiu. Wybierzmy ten drugi wariant, a za początek ścieżki obierzmy niewielki staw leżący pośród wielorodzinnej zabudowy osiedla Miechowice.
    Wyruszając z tarnogórskiego rynku będziemy mieli do pokonania ok. 15 km co nie powinno zająć średnio więcej niż 45 min. Droga jest łatwa i przyjemna. Wiedzie chodnikiem przy ruchliwych drogach, drogami drugorzędnymi oraz polno-leśnymi. Największą uwagę należy zwrócić na odcinku szosy pomiędzy Stolarzowicami a Miechowicami. Jeżdżą tamtędy dość szybko samochody, a nie ma chodnika i pobocza żeby zjechać na bok. W pewnym momencie można wybrać drogę leśną lecz bez mapy łatwo o utratę właściwej trasy a i nie ma gwarancji, że dotrzemy do punktu startowego przy stawie.
    Nim wyruszymy w dalszą podróż otwórzmy mapę ścieżki dydaktycznej (źródło: Ciekawe drzewa Lasu Bytomskiego - ścieżka dydaktyczna w Miechowicach, UM Bytom) i zaplanujmy sobie przejazd. Osobiście zaraz za skrzyżowaniem skręciłem w lewo i udałem się czerwonym szlakiem na mapie w kierunku południowo-zachodnim. Następnie skręciłem w prawo i żółtym szlakiem zjechałem w dolinę miejscowego potoku, na którym utworzono dwa stawy. Dalsza podróż to kurs do kolejnego skrzyżowania w kierunku północnym i na nim skręt w drogę Klary do kolejnego stawu, który okrążyłem i drogą różaną wróciłem na żółty szlak, a potem na miejsce startu.
    Odległości do pokonania są niewielkie i śmiało można wielokrotnie jeździć tymi samymi alejkami a bardziej wprawieni w orientacji na pewno skorzystają z kilku ścieżek niezaznaczonych na mapie. Zresztą najciekawsze miejsca znajdują się z dala od głównych dróg i korzystanie ze ścieżek staje się nieodzowne. Pamiętajmy, że w lesie jesteśmy gośćmi. Rośnie w nim wiele rzadko spotykanych gatunków roślin więc rowerem poruszamy się tylko po ścieżkach.
    Las Miechowicki odwiedzają głównie mieszkańcy okolicznych osiedli, którym służy nie tylko do spacerowania. Bardzo urozmaicona rzeźba terenu (liczne wyniosłości, wąskie dolinki, koryta okresowych strumieni) sprawia, że jest to miejsce idealne do uprawiania górskiej turystyki rowerowej. Z kolei rozległe polany upodobały sobie dziewczyny jako dobre miejsce do opalania.
    Nie będę wymieniał wszystkich atrakcji lasu i skupię się tylko na kilku, które zrobiły na mnie największe wrażenie. Pierwsze co rzuca się w oczy to las a zwłaszcza rosnące tutaj ogromne buki i dęby. Drugim ciekawym elementem to rzeźba terenu: wąskie dolinki, strome stoki wzniesień. Jednak najbardziej chciałem dotrzeć do źródeł jakie tutaj wybijają. Mają one swoje nazwy: Minna, Różane i Klara. Mi udało się dotrzeć do dwóch z nich czyli Minna i Różanego. Oba są zagospodarowane i ich obecny wygląd prawdopodobnie związany jest z dawnymi gospodarzami tego obszaru - rodziną Tiele-Winckler.
    Jak podaje przewodnik w 2003 r. odkopano kamienną ławkę z 1888 r., która znajduje się pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi źródłami.
Kto wie jakie tajemnice chowa przed nami Miechowicki Las. Więcej informacji znajdziecie w przewodniku po lesie bytomskim wydanym przez UM Bytom.
    Serdecznie zachęcam do odwiedzenia tutejszego lasu. Leży niedaleko głównych miast GOP-u, stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku, relaksu i obcowania z przyrodą.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Strona o Lesie Miechowickim

    więcej zdjęć w fotogalerii


Przygodę rozpoczynamy przy stawie położonym pośród wielorodzinnych zabudowań Miechowickiego osiedla.

Leśniczówka w Lesie Miechowickim

    Największy staw w Lesie Miechowckim

Buki pospolite purpurowe


Wąska stroma dolina, którą spływają wody opadowe i roztopowe zasilając główny strumień Lasu Miechowickiego

    Dwa żródła: Minna i Różane

Ława Różana/do góry/