›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 19

Tarnowskie Góry > Zbrosławice > Kamieniec > Boniowice > Ziemięcice > Przezchlebie > Gliwice - Czechowice kąpielisko

25 km

1 - 1,5 h

średni

tak
182 Kb

Kąpielisko "Czechowice"

W okresie letnich upałów chętnie odwiedzamy zalewy, jeziorka i baseny, które choć na chwilę uwolnią nas od żaru płynącego z nieba. W okolicach Tarnowskich Gór najbardziej znanym miejscem spędzania wolnego czasu nad wodą jest Jezioro Chechło-Nakło. Mimo to są inne zbiorniki równie ładne i dające wiele radości. Proponuję aby dla odmiany odwiedzić kąpielisko "Czechowice" leżące w Gliwicach tuż przy granicy z powiatem tarnogórskim.
   Droga z centrum Tarnowskich Gór jest dosyć długa. Mamy do przebycia ok. 25 km co zajmie nam od 1 h do 1,5 h. Dlatego w naprawdę upalne dni lepiej wybrać się samochodem czy autobusem.
Wybierając rower za środek transportu najbezpieczniej i najkrócej podążać nam będzie szosą prowadzącą przez Zbrosławice, Boniowice i Ziemięcice. Oprócz od czasu do czasu mijających nas samochodów pewną niedogodnością będą wzniesienia, głównie te leżące między Boniowicami a Ziemięcicami.
   Nad kąpielisko docieramy od strony północnej. Sam kompleks jest ogrodzony i zarządza nim Zarząd Ośrodków Wypoczynkowo - Turystycznych "TUR", który powstał 13 maja 1993 r. uchwałą Rady Miejskiej w Gliwicach.
Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne jednak należy przestrzegać kilku zasad określonych znakami na bramie, m.in.: nie wolno jeździć motorowerami i samochodami po ośrodku, śmiecić czy rozpalać ognisk i grili poza wyznaczonymi miejscami. Wjazd rowerem nie jest wzbroniony więc śmiało przekraczamy granicę kąpieliska.
Dla osób zmotoryzowanych przygotowano prowizoryczny parking, który przy dużym natłoku gości nie pomieści wszystkich samochodów.
Dla bezpieczeństwa odwiedzających postanowiono ośrodek monitorować o czym informują nas odpowiednie znaki.
   Wjeżdżamy. Pierwsze co rzuca się w oczy to wytyczony "chodnik" dla rowerów, wokół uporządkowany las i dobiegający z oddali hałas bawiących się dzieci. W miarę jak zbliżamy się ku wodzie czuć kiełbaski smażone na grilu i gdy wyłaniamy się z lasu naszym oczom od razu ukazuje się przepiękna plaża i to z jakim miękkim piaskiem.
Jedziemy "chodnikiem", po naszej lewej stronie mamy plażę, wodę, widzimy małą wysepkę oraz kilka urokliwych zatoczek. Po naszej prawej stronie znajdują się boiska do gry w piłkę nożną oraz siatkówkę, a także stadnina koni.
Sama plaża nie jest duża, ale za to piaszczysta. Leży wzdłuż jednej z zatoczek. Rozłożyć się można na piasku, ławeczkach lub polanie po drugiej stronie "chodnika". W wodzie miejsce do kąpieli jest oddzielone bojami, a nad kąpiącymi się czuwają ratownicy. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia do wody, nie za stroma ale z licznymi zakrętami. Pozostałe brzegi jeziorka zagospodarowano z myślą o wędkarzach. Uporządkowano i wzmocniono brzeg, wybudowano wiele kładek i kilka mol tak aby rejsy łodziami były jak najprzyjemniejsze.
Obok zjeżdżalni znajduje się bar z miejscami dla postoju rowerów oraz budkami telefonicznymi. Po drugiej stronie "chodnika" wybudowano stadninę koni oraz toalety.
   Na terenie kąpieliska znajduje się jeszcze plac zabaw dla dzieci z mnóstwem atrakcji oraz rampa dla rolkowiczów.
   Kończąc chciałbym nadmienić, iż Zarząd Ośrodków Wypoczynkowo - Turystycznych "TUR" opiekujący się tym kąpieliskiem organizuje w czasie całego roku wiele różnych imprez sportowych i obozów dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji można uzyskać na ich stronie internetowej (link poniżej), na której znajduje się także bogata fotogaleria z tego miejsca.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Strona Zarządu Ośrodków Wypoczynkowo - Turystycznych "TUR"

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Piękna piaszczysta plaża z mięciutkim piaskiem.

   

   

   
Tuż niedaleko znajdują się dodatkowe atrakcje:
- zjeżdżalania do wody
- barek
- stadnina koni
- boiska sportowe
- rampa do jazdy na rolkach
- plac zabaw


Kąpielisko Czechowice to także miejsce pełne urokliwych zatoczek pełnych spokoju w sam raz dla wędkarzy./do góry/