›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 18

Tarnowskie Góry > Radzionków > Piekary Śląskie

11 km

1 h

łatwy

tak
145 Kb

Wycieczka do Piekar Śląskich

Jakiś czas temu jeden z czytelników zaproponował przedstawienie trasy rowerowej do Piekar Śląskich. Pomysł bardzo fajny gdyż z Tarnowskich Gór do Piekar nie jest daleko a i niespodzianek krajobrazowych na trasie nie brakuje. Doskonała wycieczka dla wszystkich.
   Jak zawsze podróż rozpoczynamy z tarnogórskiego rynku. Kierujemy rowery w stronę Osady Jana, przekraczamy obwodnicę i spokojnymi drogami Piekar Rudnych docieramy do szosy prowadzącej do Radzionkowa.
Radzionków jest najmniejszą gminą w powiecie tarnogórskim zajmującą nieco ponad 1 300 ha i zamieszkiwaną przez ok. 17 000 osób. Po wielu burzliwych dziejach odzyskał prawa miejskie w 1998 r. kiedy to miasto odłączyło się od Bytomia.
Nazwa "Radzionków" wywodzi się prawdopodobnie od imienia Radzin lub Radzinek. Imię takie nosił brat św. Wojciecha, który wraz z wielkim świętym nawracał tutejszą pogańską ludność.
Pierwsza wzmianka o Radzionkowie pochodzi z 1326 r. i dotyczy świętopietrza.
   Granica między Tarnowskimi Górami a Radzionkowem biegnie po wzgórzach Piekar Rudnych. Jadąc dosyć ruchliwą drogą już z daleka widać zabudowania Radzionkowa, kościół św. Wojciecha, a na drugim planie Księżą Górę wznoszącą się na wysokość 353 m n.p.m.
Łatwo i z dużą prędkością wjeżdżamy do Radzionkowa, mijamy centrum i kierujemy rowery na stok Księżej Góry by po drugiej stronie wzniesienia podziwiać panoramę Piekar Śląskich.
   Będąc w Radzionkowie warto odwiedzić Muzeum Chleba, w którym zostały zgromadzone eksponaty zbierane przez wiele lat służące do wyrobu chleba. W muzeum można własnoręcznie uformować i upiec chleb co uatrakcyjnia zwiedzanie i przybliża pracę piekarzy. Muzeum chleba w Radzionkowie jest jedynym tego typu w rejonie Europy Wschodniej. Więcej informacji o muzeum można znaleźć tutaj.
   Po przebyciu lasu porastającego Księżą Górę naszym oczom ukazuje się Kopiec Wyzwolenia. Jego powstanie związane jest z upamiętnieniem powrotu Piekar wraz z częścią Śląska do Polski w 1922 r.
Dla upamiętnienia 250 rocznicy bitwy pod Wiedniem oraz 15 rocznicy wkroczenia wojsk polskich na ziemie śląskie - 20 czerwca 1937 r. na Kocich Górkach wzniesiono liczący 333 m n.p.m. Kopiec Wyzwolenia.
Takie usytuowanie upamiętniło miejsce, w którym powstańcy przed trzecim powstaniem składali uroczystą przysięgę. Kopiec skrywa w sobie urny z ziemią znad Bałtyku, z Helu i Gdyni, z miejsc walk powstańców z Wielkopolski, z Bydgoszczy i Gniezna, spod Olkusza, z Cerlicka, z Góry św. Anny, z Kędzierzyna, z Cedyni i Głogowa.
   Wdrapawszy się na samą "górę" po specjalnie przygotowanych kamiennych ścieżkach możemy podziwiać wspaniały widok okolicy tej bliższej i dalszej. Widać stąd Jezioro Świerklanieckie, Górę św. Doroty w Będzinie - Grodźcu, Srebrną Górę leżącą na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej, wysokie wieżowce Katowic, kominy hut, elektrociepłowni, elektrowni, szyby kopalń, wielkie osiedla mieszkaniowe, jednym słowem cały przemysłowy i nie tylko Górny Śląsk.
   Czasem w podziwianiu panoramy przeszkadza silny wiatr, który nie mając żadnych przeszkód terenowych skutecznie ostudza obserwatorów. Często jednak jest przyjemnie i gdy nacieszymy oczy wspaniałym widokiem ruszamy dalej w kierunku Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Piekary Śląskie są drugim po Jasnej Górze miejscem pielgrzymkowym związanym z kultem Maryjnym. Tradycja ta sięga 1676 r. i łączy się z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej - nieznanego malarza - i związanym z nim wydarzeniem. Otóż w 1676 r. w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po złożeniu przez mieszkańców ślubu odbywania corocznej pielgrzymki do Piekar. I tak do dziś nie tylko mieszkańcy Tarnowskich Gór ale także sąsiednich miejscowości odwiedzają Matkę Boską dziękując za otrzymane łaski.
W okresie międzywojennym rozpoczęto organizowanie pielgrzymek stanowych: niewiast i panien na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) oraz mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja. W każdej z nich uczestniczy około 100-150 tys. pątników, a przede wszystkim wierni z Górnego Śląska.
   W latach siedemdziesiątych XIX wieku, w pobliżu bazyliki na wzgórzu Cerkwica, górnicy, hutnicy i robotnicy Górnego Śląska wznieśli Kalwarię Piekarską. Składają się na nią kaplice drogi krzyżowej, nawiązującej do nazw góry Kalwarii w Jerozolimie. Obecnie jest to 14 kaplic - stacji drogi krzyżowej - przedstawiających sceny przed ukrzyżowaniem Chrystusa, neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego oraz 15 kaplic różańcowych na obrzeżach muru.
   Na terenie dawnego cmentarza urządzono Rajski Plac z krzyżem misyjnym pośrodku, na którym odbywają się specjalne nabożeństwa. W jego mury wmurowano m.in. tablice:
- "Bogu i Polsce, weteranom walk z okupantami Polski zbrodniczymi totalitaryzmami z lat 1939-1989 na wieczną pamięć, 1999 r., Rodacy"
- "Matce Boskiej Piekarskiej w dowód wdzięczności za opiekę i pomoc w naszej walce z komunizmem o wolność i godność człowieka. Zwłaszcza w trudnych latach stanu wojennego ... 16 X 1993 r.".
   1 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII nadał kościołowi piekarskiemu tytuł "Bazyliki Mniejszej".

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Serwis informacyjny miasta Radzionków
- Muzeum Chleba w Radzionkowie
- Serwis informacyjny miasta Piekary Śląskie
- Informacje o Sanktuarium Matki Boskiej Piekraskiej

    więcej zdjęć w fotogalerii

Widok na Radzionków od strony Tarnowskich Gór.

Radzionków. Leśna ścieżka na zboczach Księżej Góry.

   
Piekary Śląskie. Kopiec wyzwolenia wznoszący się na wysokość 333 m n.p.m.

   
Piekary Śląskie. Widok w kierunku:
- Bazyliki Matki Boskiej Piekarskiej
- pobliskiego osiedla domków jednorodzinnych

   

   

Piekary Śląskie. Kalwaria Piekarska:
- pomnik Jana Pawła II
- krzyż przy głównym wejściu do Kalwarii
- Grób Maryi
- jedna z kapliczek stacji drogi krzyżowej
- krzyż przy wejściu północnym do Kalwarii

Piekary Śląskie. Rajski Plac leżący tuż przy Bazylice w miejscu dawnego cmentarza./do góry/