›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 17

Tarnowskie Góry > Bobrowniki Śląskie > Lazarówka > Bytom - Sucha Góra, park "Grota"

6 km

45 min.

łatwy

tak
144 Kb

Park "Grota" w Suchej Górze

Pozostałości po dawnej epoce górnictwa rejonu tarnogórsko-bytomskiego zauważalne w dzisiejszych czasach to nie tylko kamieniołomy, hałdy, zagłębienia, pagórkowate łąki, sztolnie, podziemne korytarze czy trasy kolejki wąskotorowej. W wielu miejscach okolic Tarnowskich Gór leży mnóstwo mniejszych i większych stawów, z których kilka na pewno powstało poprzez zalanie dawnych wyrobisk.
   Przykładem takich właśnie zbiorników wodnych są stawy tworzące wraz z okolicznymi alejkami i pielęgnowanymi drzewami park "Grota". Park ów leży między jednorodzinną zabudową Suchej Góry - dzielnicy Bytomia - i w jej krajobrazie tworzy atrakcyjną odmianę.
   Nazwa parku pochodzi od niewielkiej groty, w której stoi figurka Matki Boskiej. Sama grota znajduje się zaraz przy wejściu do parku od strony ul. 9-Maja i nie trudno jej nie zauważyć.
   Po parku najlepiej spaceruje się krętymi alejkami poprowadzonymi wzdłuż linii brzegowej stawów o ziemistej nawierzchni. Wzdłuż alejek postawiono ławeczki, a osoby które zechciałyby się czegoś napić lub zjeść mogą odwiedzić pobliską kawiarenkę. Według opowieści poznanego wędkarza, z którym pogawędziłem o przeszłości tego miejsca kilkanaście lat temu w jednej zatoczce istniała kawiarenka postawiona na palach, a więc nad wodą. Dzisiaj nie ma po niej śladu i nigdy bym nie przypuszczał, że kiedyś coś takiego mogło tu istnieć. Dawnymi czasy w stawach tych kąpało się mnóstwo ludzi lub pływało kajakami. Z biegiem czasu woda stawała się jednak coraz bardziej brudniejsza - przede wszystkim zanieczyszczana ściekami przydomowymi i kąpiele przestały być atrakcyjne.
Z upływem czasu a zwłaszcza po wybudowaniu kanalizacji jakość wody uległa poprawie a sam park stał się rajem dla wędkarzy. Dziś miłośnicy wędki łowią tu głównie karpie, okonie, węgorze i raki.
   Oprócz dogodnego miejsca do wędkowania park "Grota" jest licznie odwiedzany w dni wolne przez całe rodziny i zaproszonych gości. Tutaj organizowane są festyny, gry, konkursy i zabawy.
   Z Tarnowskich Gór do parku "Grota" najlepiej dojechać drugorzędnymi i polnymi drogami. Tak więc z tarnogórskiego rynku ul. Górniczą w kierunku kopalni zabytkowej, następnie ul. Małą w kierunku DSD i zamiast skręcać na Dolomity Sportową Dolinę kierujemy rowery wprost do Suchej Góry. Szczególną ostrożność należy zachować przy przekraczaniu ul. Obwodowej w Tarnowskich Górach i ul. Strzelców Bytomskich w Suchej Górze. W okresie letnim należy także zadbać o bezpieczeństwo przy przejeździe kolejki wąskotorowej.
   Myślę, że wycieczka do parku "Grota" jest idealna dla każdego a zwłaszcza dla rodziny z dziećmi gdyż wiedzie mało uczęszczanymi drogami z atrakcyjnym krajobrazem i nie jest długa.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Strona Suchogórskiego Towarzystwa Społecznego

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Sucha Góra. Park "Grota" zaprasza na spacery.


W miejscu gdzie obecnie zalega woda a dookoła cisza i spokój dawnymi czasy górnicy ciężką pracą wykopywali "skarby" ziemi.

   
Kręte alejki i ścieżki urozmaicają spacer.

Mnóstwo wędkarzy wokół stawów świadczy o tym, że bierze tu niezła ryba./do góry/