›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 12

Tarnowskie Góry > Nowe Chechło > Lotnisko Katowice-Pyrzowice

18 km

1 h
15 min.

średni

tak
105 Kb

Chciałbym zaprezentować dość nietypową trasę mało związaną z rekreacyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale myślę na tyle ciekawą, że wartą rozpatrzenia. Ostatnimi czasy lotnisko w Pyrzowicach rozrosło się na tyle, że moim zdaniem jest już najważniejszym w Polsce południowej i z biegiem czasu będzie największym lotniskiem w Polsce. Świadczą o tym najlepsze warunki przyrodniczo-środowiskowe lotniska jakie mogą zaistnieć do obsługi ruchu lotniczego w Europie Środkowej oraz potężne zaplecze gospodarcze woj. Śląskiego i regionów ościennych. Liczba nisko przelatujących samolotów nad Tarnowskimi Górami gwałtownie wzrosła. Jeśli ktoś zna się na modelach to bez problemu rozpozna właściwy samolot, a już z pewnością każdy odczyta nazwę przewoźnika.
    27 sierpnia 2004 r. otwarto nowy terminal odpraw pasażerskich (Terminal A). Oto jak to wydarzenie opisuje internetowy portal GTL: "Dziś w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach odbywa się uroczyste otwarcie nowego terminalu pasażerskiego, jego całkowita powierzchnia wynosi 7600 m2. Poświęcenia dokona Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Śmigielski. Całodobowa gastronomia, i co wyjątkowe na skalę krajową całodobowa opieka medyczna. Tak dziś wygląda Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, z pasem startowym gotowym przyjąć największe samoloty i nowym terminalem pasażerskim mogącym odprawić 1 600 000 pasażerów rocznie."
    Kolejne duże wydarzenie miało miejsca 3 marca 2005 r. kiedy to na płycie lotniska wylądował największy samolot transportowy na świecie An 225 Mrija.
"W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice wylądował dzisiaj największy samolot transportowy na świecie - An 225 Mrija. Samolot ten mogli podziwiać pasażerowie, którzy przed odlotem podwożeni byli autobusami. Spotkało się to z entuzjazmem szczególnie ze strony dzieci. Maksymalna masa startowa samolotu wynosi 620 ton. Jego zbiorniki mieszczą 288 tys. litrów nafty lotniczej, której zużywa 18 ton na godzinę lotu. Maksymalny ładunek przenoszony przez samolot w ładowni wewnętrznej to 250 ton. Ładownia samolotu ma wymiary: wysokość 4,4 m, szerokość 6,4 m i długość 43 m. Lądowanie Mrija dowodzi, iż Port Lotniczy Katowice jest zdolny do przyjęcia każdego, w tym największego samolotu jaki istnieje na świecie" (za: www.gtl.com.pl).
    Następną inwestycją jaką przeprowadzono było oddanie do użytku 9 lipca 2007 r. nowego terminalu B. Według informacji przedstawionych przez GTL koszt inwestycji wyniósł 80 mln złotych. Dzięki niej powierzchnia użytkowa portu wzrosła z 7 600 m 2 do 21 300 m2 co umożliwi roczne odprawienie w komfortowych warunkach do 3,6 mln pasażerów. Łączna liczba stanowisk odprawy bagażowo-biletowej check-in wzrosła z 17 do 35. Zwiększyła się także godzinowa, maksymalna przepustowość lotniska z 625 pasażerów do 1 170. Nowy terminal posiada także najdłuższy w Polsce taras widokowy o długości 180 metrów. Ponadto W Terminalu B zamontowano nowy przyjazny dla pasażerów system informacji wizualnej oraz nowy rozbudowany system Elektronicznej Wizualnej Informacji Podróżnych. W ramach tego drugiego systemu w terminalu pasażerskim umieszczono dwie, wielkogabarytowe, ciekłokrystaliczne tablice informacyjne. Dodatkowo umieszczono monitory nad stanowiskami check-in oraz we wszystkich strefach terminalu gdzie przebywają podróżni.
Uruchomiony nowy terminal sprawił, że lotnisko w Pyrzowicach jest na pierwszym miejscu - jeśli chodzi o powierzchnię terminali - wśród regionalnych polskich lotnisk.
W najbliższym czasie planowana jest rozbudowa płyt postojowych dla samolotów, a w dalszej perspektywie budowa Terminalu C.

    Z Tarnowskich Gór do Pyrzowic najszybciej dojedziemy ruchliwą drogą prowadzącą do Siewierza (około 18 km). Wybierając ten wariant trzeba liczyć się z lokalnie występującymi dziurami i muldami, przejeżdżającymi tirami i szybko mknącymi samochodami. Drugi wariant - o wiele spokojniejszy - prowadzi przez Nowe Chechło, Brynicę i Ożarowice. Oczywiście trasa wtedy się wydłuży, ale będzie o wiele bezpieczniej.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Oficjalna strona GTL

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Witamy na lotnisku "Katowice" w Pyrzowicach

   
Terminal A

   
Terminal B

   
Wnętrze terminalu A

   

   
Wnętrze terminalu B

   
Taras widokowy i płyta lotniska

/do góry/