›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 11

Tarnowskie Góry > Zbrosławice > Kamieniec > Kamieniec - wysuszony strumień

15 km

1 h

średni

tak
164 Kb

Kamieniec - wysuszony strumień

Nieopodal miejscowości Kamieniec znajduje się okresowy strumień odwadniający okoliczne pola. Jest prawobrzeżnym dopływem rzeki Dramy. Wyrzeźbił wąską dolinę porośniętą młodym lasem liściastym. Posiada głębokie koryto silnie meandrujące o podłożu piaszczystym. W poprzek koryta przewalonych jest wiele gałęzi co nadaje mu charaktery dzikości i tajemniczości.
Strumień odnalazłem akurat po dłuższym bezdeszczowym okresie i to co mnie w nim najbardziej zafascynowało to wyrzeźbione przez wodę w piasku małe wydmy oraz zwisające nad korytem liście bujnej roślinności.
    Do strumienia najlepiej dostać się od strony drogi Kamieniec - Księży Las. Pomocnicza staje się mała kapliczka stojąca prawie w pełnym polu. Jedziemy niedaleko niej polną drogą, która po kilkuset metrach nabiera stromości schodząc do strumienia.

Kamieniec
Skoro jesteśmy już w Kamieńcu to warto zostać tu na dłużej, gdyż wioska jest wyjątkowo malownicza i ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc.
Kamieniec leży w gm. Zbrosławice, około 13 km od Tarnowskich Gór. Najstarsza wieś - Zbrosławice założona została przez Kasztelana opolskiego Zbrosława. Pierwsze wzmianki o miejscowości Kamieniec pochodzą z 1305 r.
    Przez Kamieniec przepływa niewielka rzeczka Drama mająca swoje źródło w Tarnowskich Górach. Na cyplu nad doliną Dramy usytuowane było grodzisko, jak wynika z ustaleń archeologów, zasiedlone w okresie kultury łużyckiej. Po środku wsi znajduje się zaporowy staw przy którym urządzane są zawody wędkarskie. Jest to także miejsce spacerów i piknikowania. Niedaleko znajduje się bardzo ładnie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci gdzie oprócz huśtawek i piaskownicy można pobawić się na wiejskim festynie.
    Przy głównej drodze (ul. Tarnogórska) znajduje się kościół parafialny p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Kościół pochodzi z XVI w., przebudowany w XIX w. W jego masywnej wieży zawieszony jest dzwon z datą 1487 r.
Po drugiej stronie ulicy znajduje się barokowy pałac zbudowany przez rodzinę Lowenkronów w początkach XVIII w. na fundamentach dworu Kokoszów. Obecnie znajduje się tam sanatorium dziecięce.
    Cała miejscowość leży w dolinie rzeki Dramy, głęboko wciętej w stosunku do otaczających go wzniesień co nadaje Kamieńcowi charakter miejscowości górskiej.
Uważam, że Kamieniec ze względu na swój krajobraz i niepowtarzalną atmosferę jest doskonałym celem na rowerowe wycieczki. Warto czasem oderwać się od komputera czy telewizora i odwiedzić stare Piastowskie ziemie.

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Wyjeżdżając z Kamieńca w kierunku Księżego Lasu będziemy mieli do pokonania strome wzniesienie.
Kilkaset metrów dalej niewielka przydrożna kapliczka wskaże
nam drogę do strumyka

   
Przewalone pnie i bujna roślinność nadają
strumykowi niepowtarzalny charakter i tajemniczy wygląd


Od strony Zbrosławic do Kamieńca wjeżdża się ostrym łukiem

   
Główna droga Kamieńca wije się przez wieś jak meandrująca rzeka prowadząc wprost pod kościół parafialny p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela

   
Z jednej strony kościoła Drama tworzy romantyczny wodospadzik. Natomiast z drugiej na wzniesieniu góruje barokowy pałac.
Staw i jego okolica

/do góry/