›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 9

Tarnowskie Góry > Miasteczko Śl. - centrum > Miasteczko Śl. - zalana kopalnia (Pasieki) > Brynica > Świerklaniec > Tarnowskie Góry

33 km

3 h

średni

tak
238 Kb

tak2
160 Kb

Miasteczko Śląskie - zalana kopalnia

100% przypadek, że natrafiłem na te ruiny pośrodku lasu. Wiedziałem tylko tyle, że w okolicy znajduje się zalana kopalnia i to ona była celem mojej podróży. Posiadając mapę w skali 1: 100 000 nie wiele mogłem odczytać zwłaszcza dla tak małego obszaru. Gdzieś jakieś zagłębienia porośnięte lasem.
    No ale co nie dam rady? Skorzystałem z ostatnich słonecznych wrześniowych dni 2004 r. i pojechałem w las. Z Tarnowskich Gór do Miasteczka Śląskiego główną drogą w kierunku Częstochowy. Prawdzie klocki zaczęły się po skręceniu w polną drogę w kierunku kol. Szyndros (2, 3 budynki). Gdy je minąłem zaczęła się niezła kombinatoryka: mnóstwo dróg i ścieżek leśnych odchodzących w różnych kierunkach. Spoglądając na mapę i jadąc na wyczucie kierowałem rower na wschód. Takim sposobem dotarłem aż do głównej drogi łączącej Brynicę z Kaletami - Zieloną, którą znamy z trasy nr 4.
    Niezadowolony wracałem z powrotem tą samą drogą w kierunku kol. Szyndros. Po przejechaniu 1 km dojrzałem jakieś ruiny leżące ok. 200 m od drogi. Szok - byłem pod wrażeniem. Zszedłem z roweru i zbliżyłem się do ruin. Przywiązałem rower do drzewa i zacząłem zwiedzać. Byłem pewien, że to stary olbrzymi bunkier. Całość od strony południowej i wschodniej otoczona była głębokim rowem. Mury betonowe, grube z małymi okienkami. Budowla na pewno miała 1 piętro gdyż do dziś istnieją urwane schody. Później dopiero dowiedziałem się, że to budynek dyrekcji kopalni tzw. "biurowiec".
    Tuż obok znajdują się inne zabudowania, dużo mniejsze - nie wiem do czego służyły. Rów otaczający ruiny od strony wschodniej ciągnie się w kierunku północnym i uchodzi do głębokiej dziury, do której oczywiście też zszedłem.
Zafascynowany tym miejscem postanowiłem i okolice pozwiedzać. Dotarłem więc do dużej hałdy czy nasypu ziemnego, który powstał prawdopodobnie przez wydobywanie rudy żelaza. No i oczywiście odnalazłem mój cel podróży czyli zalany szyb kopalniany.
    Przedstawiony w opisie przebieg trasy jest najprostszy, przeznaczony głównie dla osób z poza rejonu Tarnowskich Gór i Miasteczka Śl. Do Pasiek możemy dostać się także wykorzystując inne drogi leśne dzielnicy Żyglin i rozpoczynając podróż przy Jeziorze Chechło-Nakło co ma niewątpliwą zaletę podróży z dala od ciężkiego ruchu samochodowego.
Pomocna w tym może być otwarta w sierpniu 2006 r. trasa rowerowa prowadząca z Żyglina do Pasiek. Projekt został zrealizowany przez "Centrum Chrześcijańskie - Słowo Życia" www.slowozycia.pl przy współudziale z Gminą Miasteczko Śląskie i Nadleśnictwem Świerklaniec.
    Wytyczona trasa rowerowa wiedzie spokojnymi drogami asfaltowymi oraz ścieżkami leśnymi. Została zaplanowana jako pętla co urozmaica podróż i daje możliwość pełniejszego poznania leśnych walorów. Kierunek jazdy wskazują nam wymalowane na przydrożnych drzewach znaki "roweru" i "strzałki".
Gdy dotrzemy już do Pasiek, niedaleko ruin biurowca zauważymy tablicę informacyjną z historią i zdjęciami kopalni.
    W przyszłości planowane jest wydłużenie trasy do Jeziora Chechło-Nakło, gdzie może połączyć się z planowaną drogą rowerową Tarnowskie Góry - Jezioro Chechło-Nakło. Wtedy będziemy mieli możliwość odbycia w pełni bezpiecznej i ciekawej wycieczki rowerowej.
    Gorąco polecam tę trasę. Po lesie jeździ się super a dodatkowo pozwiedzać można kilka ciekawych miejsc. Dla ułatwienia przedstawiam dokładną mapę (160 Kb) (którą zdobyłem dużo dużo później) okolic zalanej kopalni autorstwa kolegi Dawida Szurgacza.
    Z Pasiek do Tarnowskich Gór możemy wrócić tą sama drogą lub lepiej wybrać się w kierunku Brynicy i Świerklańca.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Oficjalna strona miasta Miasteczko Śląskie

    więcej zdjęć w fotogalerii

    Trasa rowerowa na Pasieki

   

    Ruiny biurowca kopalni rudy i kruszcu Bibiela w Miasteczku Śl.

Tablica informacyjna

/do góry/