›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 8

Tarnowskie Góry > Park w Świerklańcu

8 km

45 min.

łatwy

tak
169 Kb

Park w Świerklańcu

Przepiękny park, idealny do jazdy na rowerze, na spacery, randki czy bieganie. Kiedyś na jego terenie znajdował się pałac nazywany Małym Wersalem. Dziś park nieco zubożał lecz dalej jego urok przyciąga mnóstwo ludzi. W jego centralnej części znajduje się obecnie duży plac z fontanną, ławeczkami, muszlą koncertową oraz barkiem. Nieopodal leży piękny sztuczny staw, po którym można popływać kajakiem. Uroku dodają potężne drzewa pomnikowe oraz strumyki wijące się przez park.
   W okresie wiosennym i letnim w parku organizowane są praktycznie co weekend festyny rodzinne lub po prostu otwarte są punkty gastronomiczne umożliwiające miły pobyt. Zbierając materiał do powyżej trasy wybrałem się na pierwszy duży festyn, który odbywa się na początku maja w tzw. długi weekend.
   Nie zaskoczyła mnie ogromna ilość gości - w ładną pogodę zawsze tu tak jest. Ludzie przyjeżdżają nie tylko z ościennych gmin i powiatów ale także z tych dużych miast GOP-u. Aby wjechać samochodem na teren parku trzeba uiścić opłatę natomiast spacerowicze i rowerzyści nic nie płacą. Jadąc w głąb parku juz z daleka słychać grający zespół odświeżający stare przeboje. Po drodze spotykam stojące na polanie konie, którymi można pojeździć, dmuchany zamek do skakania, stoiska z watą cukrową, zabawkami, grillem, lodami i napojami.
   W samy środku parku stoi ogromna fontanna a po jej bokach inne mniejsze. Troszkę dalej na wschód znajduje się przepiękny staw wokół którego poprowadzono alejki. A jeszcze dalej za wałem leży duży zbiornik wodny - Jezioro Świerklanieckie. W bardzo wietrzne dni powstają na nim dość spore fale przypominające te z nad morza.
Dla osób, które chciałyby poznać dokładniej historię tego miejsca odsyłam tutaj.
    W Pałacu Kawalera - ekskluzywnym hotelu - mieszkali przed meczem na chorzowskim stadionie piłkarze polskiej reprezentacji. W parku odpoczywali a na pobliskim boisku odbywali treningi i rozgrywali mecze.
    Najkrótsza droga do parku wiedzie główną trasą Tarnowskie Góry - Siewierz. Można wybrać dłuższą trasę przez Nowe Chechło i jechać drugorzędnymi drogami. W obu przypadkach droga pokryta jest asfaltem i oprócz ruchu samochodowego pewnym utrudnieniem są wzniesienia zwłaszcza gdy pojedziemy przez Nakło Śląskie.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Strona Urzędu Gminy Świerklaniec
- Pałac Kawalera
- Informacje z Gminy Świerklaniec

    więcej zdjęć w fotogalerii

   
Świerklaniec. Główna brama wjazdowa, za którą po lewej stronie znajduje się plan sytuacyjny parku.

   
Park Świerklaniecki. Pośród polan stoją pomnikowe drzewa, a szemrzący strumyk podkreśla piękno parku.


Park Świerklaniecki. Spacerując alejakmi napewno nie ominiemy przepięknego stawu o urozmaiconej linii brzegowej.

   
Park Świerklaniecki. Oprócz piękna pochodzenia przyrodniczego w parku można podziwiać również dzieła rąk ludzkich. Na zdjęciu Pałac Kawalera oraz kościół filialny Dobrego Pasterza.

/do góry/