›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 5

Tarnowskie Góry > Zbrosławice > Pyskowice > Ujazd > Zalesie Śląskie > Leśnica > Góra Św. Anny > Poręba > Czarnosin > Zimna Wódka > Ujazd > Pyskowice > Zbrosławice > Tarnowskie Góry

120 km

8 h

trudny

tak
1,17 Mb

Góra Św. Anny

Dość trudna trasa o długości około 60 km w jedną stronę. Prowadzi asfaltowymi drogami, momentami o dużym natężeniu ruchu. Szczególnie należy uważać na odcinku Karchowice - Pyskowice, gdyż będziemy jechać drogą krajową nr 94. I choć z Pyskowic do Kędzierzyna Koźla również pojedziemy krajówką (nr 40) to jednak ruch na niej nie jest już tak duży.
    Tuż za wioską Niewiesze a przed Łanami przecinać będziemy autostradę A4.
    Dalsza droga jest bardzo przyjemna. Oprócz leśno-polnego krajobrazu można podziwiać lokalną zabudowę i siedzące w gniazdach bociany. Mijać będziemy ładne miasteczko Ujazd, w którym na rynku warto zrobić sobie odpoczynek. Niedaleko rynku tuż obok remizy strażackiej znajdują się ruiny zamku biskupów wrocławskich. Resztki budowli leżą na gruncie prywatnym i są ogrodzone płotem. Dzięki uprzejmości gospodarza mogłem z bliska sfotografować to miejsce. Kilka informacji o zamku można przeczytać tutaj. Tuż przed Górą Św. Anny jest śliczna miejscowość Leśnica, a przed nią wioska Lichynia z piękną kapliczką. Coś jest w niej urzekającego ale co..., po prostu podoba mi się.
    Dojeżdżając do Góry Św. Anny już przed miejscowością Zalesie Śląskie będziemy widzieli Górę Chełm, a na jej szczycie zakon. Podjazd na szczyt nie należy do łatwych. Umilić go może garść rosnących przy drodze czereśni. Drzewa są własnością prywatną więc zrywanie ich jest zwyczajną kradzieżą :p.
    Od strony Leśnicy mamy dwie możliwości wjazdu na szczyt. Pierwszy asfaltową drogą obok muzeum Powstań Śląskich, drugi przez park, obok kapliczek. Częściej wybieram jazdę asfaltem ze względu na komary w parku oraz piękny krajobraz jaki widać z drogi.
    Co można zobaczyć na Górze Św. Anny? Przede wszystkim budynek zakonu, Rajski Ogród, piękny park, mnóstwo kapliczek, piękną Grotę Lurdzką, ołtarz Jana Pawła II i Jego pomnik, pomnik Powstańców Śląskich, Rezerwat Geologiczny "Góra Św. Anny", amfiteatr i piękno przyrody. Osobiście moje coroczne wyprawy rowerowe na Górę Św. Anny wiążą się z modlitwą.

"Niezwykłym i radosnym dniem (...) był dzień, w którym zawitał do nas Papież Jan Paweł II. Dokładnie 21 czerwca 1983 roku, w piękny wtorkowy dzień czekały na niego tysiące ludzi, czekali na niego całą poprzednią noc. Takiego zgromadzenia wiernych wioska wcześniej nie przeżyła. Ludzie gromadzili się na błoniach, które są pochylone w kierunku Poręby. Na tych polach, gdzie zgromadziło się tyle ludzi, stał ołtarz przypominający niektórym łodzio-barkę. Konstrukcja ta sięgała na wysokość 22 metrów. Reszty uroku tej pięknej budowli dodawała otaczająca przyroda."
Powyższy cytat rozpoczyna opowieść o wizycie Ojca Świętego na Górze Świętej Anny.


    Do Tarnowskich Gór można wrócić na wiele sposobów. Ja chciałbym przedstawić dwa najciekawsze warianty. Pierwszy przez Czarnosin i drugi przez Zdzieszowice opisany w trasie nr 5A. Zjeżdżamy do wsi Poręba a następnie przez pola udajemy się gruntową drogą do wsi Czarnosin. Wioska położna jest w głębokiej dolinie co sprawia wrażenie jakbyśmy byli w górach. Przekraczamy niewielki strumień i kierując się w stronę wschodnią pod górę wjeżdżamy do Rezerwatu "Boże Oczko". Są tu świetne ścieżki, idealne do jazdy rowerem. Po zwiedzeniu rezerwatu jedziemy w kierunku miejscowości Klucz i Zimna Wódka skąd już niedaleko do Ujazdu. W Ujeździe skręcamy na znaną nam już drogę, którą wracamy do Tarnowskich Gór.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Oficjalna strona miasta Pyskowice
- Oficjalna strona gminy Ujazd
- Strona informacyjna o Sławięcicach
- Strona informacyjna o Zalesiu Śląskim
- Oficjalna strona gminy Leśnica
- Galeria gminy Leśnica
- Sanktuarium Świętej Anny Samotrzeciej

    więcej zdjęć w fotogalerii


Granica z woj. opolskim


Ujazd


Ujazd - ruiny zamku


Góra św. Anny - grota


Góra św. Anny - Rajski Plac


Rezerwat "Boże Oczko"


Zimna Wódka

/do góry/