›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 4

Tarnowskie Góry > Świerklaniec > Miasteczko Śl. - Brynica > Kalety - Zielona (zalew) > Kalety - centrum > Mikołeska > Boruszowice > Tarnowskie Góry - Pniowiec > Tarnowskie Góry

50 km

4 h

średni

tak
333 Kb

tak2
173 Kb

Kalety - Zielona

Zapraszam na wspaniałą wycieczkę w miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Choć trasa zaczyna się dość nieciekawie, gdyż do Świerklańca wiedzie ruchliwą drogą, ale już w Ostrożnicy skręcając w lewo opuszczamy samochody i spokojną asfaltową drogą podążamy do Brynicy. Przemierzamy gęsty sosnowo-świerkowy las, do którego prowadzi kilkadziesiąt odbiegających od szosy leśnych ścieżek. W letnie upalne dni wielu mieszkańców okolicznych miejscowości przyjeżdża tutaj na spacery bądź piknik.
    Po kilku kilometrowej jeździe wyłania się przed nami niewielka miejscowość, osadzona wśród leśnej gęstwiny - to Brynica. Jej mieszkańcy wybudowali piękny kościół, który mijamy i jedziemy jeszcze głębiej w las w kierunku Bibieli.
    Przejeżdżamy przez nieczynną linie kolejową Tarnowskie Góry - Siewierz. Od tego momentu droga staje się kręta i momentami zwłaszcza po deszczu tuż obok szosy zaobserwujemy leśne rozlewiska.
    Mijamy kilka zabudowań i przed ostrym zakrętem w kierunku Bibieli wjeżdżamy w szutrową drogę prowadzącą do Koloni Woźnickiej i dalej do Kalet - Zielona. Droga, którą jedziemy jest szeroka lecz wyboista z niewielkimi wzniesieniami po drodze. Jedzie się spokojnie bez większych komplikacji.
    Gdy już dotrzemy do Zielonej zauważymy, że jest to miejscowość typowo letniskowa. Dokoła jezior leży wiele ośrodków wypoczynkowych, pole namiotowe, plaża. Pobudowano wiele barów, restauracji. Na turystów czeka także wiele atrakcji w postaci przejażdżki bryczką po lesie, spacer po ścieżce dydaktycznej "śladami bobrów", stanowiska wędkarskie i do obserwacji dzikiego ptactwa, nauka jazdy konno i wiele innych.
    Po zwiedzeniu okolicy i zasłużonym odpoczynku wracamy z powrotem kierując rowery do centrum Kalet. Mijamy dzielnice Miotek i Kuczów, w której możemy skorzystać z drogi rowerowej i wjeżdżamy na ul. 1-go Maja pod sam urząd miejski.
Przekraczamy rzekę Małą Panew mijamy dzielnicę Jędrysek i ponownie wjeżdżamy w las. Droga ta pokieruje nas do jednej z najbardziej odludnych miejscowości jakie znam w okolicach Tarnowskich Gór - Mikołeski. Jest ona naprawdę niewielka, nie ma tu szkoły, sklepu czy urzędu poczty, ale za to jest bar i dociera tutaj komunikacja miejska.
    Wracając do Tarnowskich Gór odwiedzimy po drodze jeszcze Boruszowice oraz już omawianą w trasie nr 1 dzielnicę Pniowiec.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Oficjalna strona miasta Kalety

    więcej zdjęć w fotogalerii

    Kalety - Zielona

    Droga w kierunku ośrodka wypoczynkowego, który opiekuje się sarną i jeleniem

    Plaża i brzeg największego z jezior

    Niewielka przystań dla łódek, którymi można popłynąć na drugi brzeg gdzie stoi domek - wiatrak

/do góry/