›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 3

Tarnowskie Góry > Wilkowice > Księży Las > Łubie > Zacharzowice > Toszek

25 km

1,5 h

średni

tak
119 Kb

Toszek

Rozwój osadnictwa na terenie dzisiejszego Toszka zachodził prawdopodobnie już w epoce kamiennej oraz za czasów rzymskich. Znalezione fragmenty naczyń pozwalają wysnuć teorię, że już w IV w. istniała tutaj osada. Początki grodu natomiast datuje się na IX/X wiek.
Tym oto krótkim wstępem chciałbym zaprosić czytelników na wycieczkę do tego małego miasteczka położonego w zachodniej części woj. śląskiego.
    Właśnie historia i jej namacalne piękno stanowią główny atut Toszka, w którym niewątpliwy prym wiedzie zamek. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z IX wieku kiedy istniał tutaj drewniany zamek z osadą Opolan. Nazwa miejscowości związana jest z legendą opowiadającą o psie Toszku, który uratował życie tajemniczemu księciu prawdopodobnie Bolesławowi Długonogiemu z polskiej dynastii Piastów. Panowanie książąt na zamku kończy się w 1484 r. wraz ze śmiercią księcia opolskiego Przemka.
Przez następne stulecia zamek toszecki przechodził burzliwe dzieje historii zmieniając wielokrotnie właścicieli i ulegając pożarom. O tych wszystkich wydarzeniach dowiemy się na miejscu za pośrednictwem przewodników i tablic informacyjnych.
Dzisiaj choć już nie tak piękny jak kiedyś nadal góruje nad miastem dostarczając mieszkańcom i turystom wielu atrakcji kulturalnych, turystycznych i wypoczynku.
    Wyruszając z Tarnowskich Gór kierujemy się w stronę Zbrosławic. Do Toszka jedziemy drugorzędnymi asfaltowymi drogami o małym natężeniu ruchu. Trasa nie jest trudna i oprócz kilku wyższych wzniesień nie natrafimy na większe przeszkody. Po drodze możemy podziwiać malowniczy krajobraz pól i lasów.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Urząd Miasta Toszek
- Zamek toszecki
- Trochę zdjęć zamku

    więcej zdjęć w fotogalerii

   

   

   
Zamek w Toszku

/do góry/