›› Strona główna ›› Kontakt ›› Archiwum

Trasa

Przebieg

km

czas

poziom

mapa

nr 2

Tarnowskie Góry > Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu, Rezerwat "Segiet"

7 km

40 min.

łatwy

tak
192 Kb

Dolomity Sportowa Dolina i Rezerwat "Segiet"

Nieopodal Tarnowskich Gór wśród dawnych wyrobisk dolomitu powstał ośrodek sportowy "Dolomity Sportowa Dolina". Specjalizuje się on w organizowaniu sportów zimowych. Na specjalnie przygotowanych stokach można zarówno zimą i latem pojeździć na nartach, snowboardzie i sankach.
    Oprócz dyscyplin zimowych w porze letniej można dosiąść quada, kucyka lub po prostu wybrać się na spacer.
   Nas interesują jednak trasy rowerowe. Pojeździć można na przygotowanych przez organizatora szlakach lub samemu zorganizować własną trasę. Ścieżki rowerowe są piaszczyste bądź kamieniste, zamieniające się w istne błoto po opadach deszczu. Dodatkowo, jazdę utrudniać mogą strome podjazdy i wystające duże kamienie. Szlaki nie są specjalnie długie lecz mogą nieźle dać w kość.
Nie co łatwiej jeździ się w Rezerwacie "Segiet", gdzie pedałując przez las mamy "gładszą" nawierzchnię oraz brak ostrych podjazdów. Rezerwat "Segiet" posiada jeszcze jedną pozytywną przewagę nad dolomitami, można w nim podziwiać piękną buczynę. Uwagę przykuwają również leje zapadliskowe po dawnych szybach górniczych bądź małe stawy również związane z górnictwem tego obszaru. Warto przyjechać z najbliższymi na łączki okalające stawy i wypocząć.
    Oczywiście i tutaj jest coś ekstra. Można rowerem zjechać w głąb kamieniołomu "Blachówka" (ja momentami schodziłem z roweru ze względu na stromiznę ścieżki) i dotrzeć do wejścia w głąb systemu podziemnych chodników jakie znajdują się pod Tarnowskimi Górami. Oczywiście wejście jest zakratowane, ale i tak kamieniołom dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
Jego dno jest porośnięte młodymi drzewkami. Pośrodku znajduje się niewielki staw, który prawdopodobnie powstał w miejscu gdzie wody gruntowe wychodzą na powierzchnię, a gliniaste podłoże uniemożliwia szybkie wsiąkanie wody w głąb podłoża. Oprócz tego na dnie leży mnóstwo odłamków skalnych będących efektem wietrzenia skalnego ścian kamieniołomu. Niektóre z nich to prawdziwe olbrzymy ważące po kilka ton dlatego będąc we wnętrzu należy bacznie uważać.
    Jak tu dojechać ? Sprawa jest banalnie prosta. Jedziemy zupełnie tak samo jak w trasie 1 na hałdę "Red Rock". Wyruszamy więc z Rynku tarnogórskiego i kierujemy rowery w ul. Górniczą. Przekraczamy obwodnicę i jadąc ul. Małą zbliżamy się do Kopalni Zabytkowej. Przejeżdżamy ul. Szczęść Boże i dalej szutrową drogą zmierzamy ku hałdzie. Mijamy hałdę i pniemy się ku wzniesieniu aby kilkaset metrów dalej wjechać do Sportowej Doliny. "Rezerwat Segiet" znajduję się tuż obok a w znalezieniu wejścia do lasu pomogą rozstawione mapy i tablice informacyjne.

Gdzie warto jeszcze zajrzeć:
- Dolomity Sportowa Dolina
- Rezerwat "Segiet"
- Inny serwis o Rezerwacie "Segiet"

    więcej zdjęć w fotogalerii

    Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu

    Rezerwat Segiet

    Kamieniołom "Blachówka"

    Podziemia tarnogórskie

    Dolomitowe bloki skalne

/do góry/