Strona Główna > Drogi rowerowe

.:: Wstęp
.:: Wywiad ze Starostą
.:: C.R.O.W.
.:: Stojaki rowerowe
.:: Skatepark
.:: Asfalt to nie kostka
.:: Istniejące drogi rowerowe
.:: Gdańsk - drogi rowerowe
.:: Bezpieczny rowerzysta
.:: Drogi w budowie

Spoglądając na mapę Europy dostrzegamy państwa, którym z łatwością możemy przypisać cechy chrakterystyczne tylko dla nich. I tak myśląc o Francji widzimy wieżę Eiffla; o Włoszech zestaw pizzy czy makaronów; o Angli mgłę i deszczową pogodę, o Hiszpanii ciepłe morze i piękne plaże. A gdy zagadniemy o Holandii?? Ktoś opowie o tulipanach i wiatrakach, sąsiadowi który właśnie wrócił z wakacji utkwiły piękne ogrody i nizinny krajobraz, a osobom lubiącym rowerowe podróze zapewne rozwinięty do granic możliwości system dróg rowerowych.
   To właśnie Holandia jako niewielkie, nizinne państwo stało się prekursorem nowatorskich rozwiązań dla komunikacji rowerowej. System budowy dróg rowerowych sprawdza się głównie w dużych miastach, których jest wiele w państwie holenderskim. W dużych miastach korzystanie z roweru przy dobrze zaprojektowanej infrastrukturze rowerowej ułatwia poruszanie się, skraca dotarcie do celu, chroni środowisko naturalne.
    W związku z rosnącym wykorzystywaniem roweru do transportu codziennego powstało w Holandii - Centrum Informacji i Technologii dla Transportu i Infrastruktury - C.R.O.W. C.R.O.W. jako holenderska organizacja standaryzacyjna stworzyła roboczą grupę ludzi opracowywujących wymagania stawiane infrastrukturze rowerowej.

podręcznik - Postaw na rower Jednym z największych osiągnięć tej organizacji było opracowanie i wydanie najczęściej cytowanego na świecie podręcznika projektowania przyjaznej dla rowerów infrastruktury pt. "Postaw na rower" (ang. "Sign Up For The Bike").
W Polsce powyższe kompendium projektanta wydał Polski Klub Ekologiczny ze środków grantu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu "Miasta dla rowerów" przy wsparciu Ambasady Królestwa Holandii w Warszawie oraz pomocy Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.
Więcej informacji nt. samej ksiązki oraz projektowania i budowania dróg rowerowych w Polsce znajdziecie tutaj.